Funkční dispozice jako základ, Jak poznat dobře vyřešenou dispozici? Kdo mi s návrhem dispozice pomůže? Proč návrh interiéru začíná dispozicí? Architektiv, konzultace s architektou, konzultace s architektem, konzultace interiéru

Funkční dispozice jako základ

Jak poznat dobře vyřešenou dispozici?
Kdo mi s návrhem dispozice pomůže?
Proč návrh interiéru začíná dispozicí?

Na začátku každého projektu stojí práce s dispozicí. Proč? Bez správně vyřešené dispozice je i ten sebekrásnější interiér vlastně nefunkční a zbytečně kazí pocit z každodenního užívání. I malá změna v dispozici může mít velký dopad. Dnes bych vám pár takových proměn ráda ukázala přímo na projektech, které jsem s klienty řešila.

Návrh interiéru začíná funkční dispozicí

Co přesně je vlastně myšleno slovem dispozice? Dispozicí se v architektuře označuje půdorysné a výškové rozvržení jednotlivých místností, prostor a zón v budově. Ve většině případů se toto rozvržení zobrazuje půdorysem (po jednotlivých podlažích) ve 2D (plošné zobrazení), ale nahradit či doplnit se dá i 3D (prostorovým) zobrazením, ze kterého je rozvržení čitelné. Dispozice vychází z architektonického konceptu, charakteru stavby, účelu, technických i technologických možností, požadavků uživatele a v neposlední řadě i norem, vyhlášek a předpisů.

Dispozice je tedy provázaná s celkovou architekturou stavby i vazbou na jeho okolí. Jedno bez druhého vlastně nemůže správně a logicky fungovat. Dnes se však zaměříme spíše na dispozici bytů a rodinných domů.

Nechat si poradit s dispozicí je z celkového rozpočtu na rekonstrukci a vybavení opravdu zanedbatelná částka, která má mnohonásobně vyšší hodnotu. 

nová dispozice malého bytu, návrh interiéru, Ing. arch. Ivana Volková, Architektiv

Jak poznat špatnou dispozici?

Nejčastějším problémem jsou nevyužité dlouhé a velké chodby na úkor prostor, ve kterých trávíte většinu času. Další častou chybou jsou zbytečně průchozí pokoje, které komplikují i samotné zařízení pokojů. Při dnešních cenách nemovitostí je obzvlášť vhodné se zamyslet nad tím, kolik m2 z celé plochy bytu/domu vlastně můžete plnohodnotně využít. 

Dalším poznávacím znamením jsou osobní potřeby, kterým stávající dispozice prostě nevyhovuje. Jinou dispozici uvítá v bytě o 70 m2 rodina se 4 dětmi, kdy ani jeden z rodičů nepracuje z domu, ale rádi se schází i s širší rodinnou, a jinou dispozici zase uvítá bezdětný pár, který pracuje jen z domu a návštěvy doma téměř nemá.

návrh interiéru: nová funkční dispozice bytu, Ing. arch. Ivana Volková, Architektiv

Úprava této dispozice přinesla zmenšením zbytečně velké chodby větší koupelnu, prostornější toaletu a také oddělenou ložnici. Obývací pokoj se tak mohl zvětšit o původní ložnici, místo které je nyní kuchyň s jídelnou. Návrh interiéru pro dispozici tohoto bytu navrženého do nejmenších detailů můžete vidět u projektu Moderní návrh světlého bytu

Dalším příkladem je třeba kuchyň. Zásadní prostor v každém bytě, která však může vypadat pokaždé diametrálně jinak. Odlišné nároky na velikost i úložný prostor bude mít velká rodina, která potřebuje kuchyň pro každodenní vaření i pečení. Jinou kuchyň uvítá člověk, co bydlí sám a stravuje se převážně mimo domov. Pokud takový člověk doma vyloženě nechce větší kuchyň jen tak pro svůj pocit, bude dávat větší smysl udělat mu kuchyň menší, aby byl zbytek prostoru využitý lépe.

Je spousta aspektů, které je dobré v dispozici zohlednit. Nejlépe ještě předtím, než se pustíte do rekonstrukce nebo než si interiér vyšperkujete drahým nábytkem na míru, krásnými stěrkami či tapetami a celkově než se zabydlíte. Na spoustu věcí si totiž člověk zvykne, ale je to strašná škoda! Prostředí kolem nás nám totiž ovlivňuje psychickou pohodu a tím pádem i vše, co během dne děláme. Více se o tom rozepisuji v tomto článku: Jak interiér působí na naši psychiku

Rozvržení nábytku je nedílnou součástí dispozice

Aby bylo možné ověřit funkčnost (a maximální využitelnost) dispozičního řešení, je důležité pracovat s reálnými rozměry nábytku. Možná vám to přijde logické, ale věřte mi, velmi často se setkávám s tím, že nábytek v půdorysech nemá reálné rozměry. Ve spoustě developerských projektů jsou třeba pohovky znázorněny jako pro 3-4 osoby, ale reálně by se tam vešly tak 2-3 osoby.

Každé řešení bude mít vždy svá pro a proti. Někdy bude zásadní náročnost na stavební úpravy a tím pádem i na čas a peníze. Jindy pro vás bude největší prioritou z prostoru využít každý centimetr na úkor delší rekonstrukce a vyššího rozpočtu.

Doporučuji proto pracovat ve variantách a postupně dojít k té nejlepší. Svým klientům připravuji vždy minimálně dvě varianty uspořádání, které splňují jejich požadavky. V pracovních verzích mám variant podstatně více, ale odborníci jsou tady od toho, aby vám představili ty nejlepší řešení. Abyste nemuseli ztrácet čas i energii nad rozhodováním mezi ne úplně funkčními variantami a řešeními. 

moderní ložnice v podkroví s 3D stěnou a velkým množstvím úložního prostoru, návrh interiéru: funkční dispozice včetně rozvržení nábytku

Návrh ložnice v podkroví je jasným příkladem důležité práce s prostorem. V půdorysu celková plocha působí jako velká a prostorná, ale většina je v podkrovní části a původně celý prostor ložnice působil chaoticky, komplikovaně a vůbec ne jako místo, kam byste si chodili odpočinout. Na to, jak se to podařilo změnit, se můžete podívat TADY.

Kromě maximálního využití místa berte v úvahu i celkový pocit z prostoru. Jinak se budete pohybovat i cítit v místnosti, kde bude mít uspořádání nějakou logiku než v místnosti, kde je páte přes deváté a v noci máte strach se v ní pohybovat po tmě, abyste si neurazili prsty na noze.

Dobře navržená dispozice je přehledná nejen na papíře, ale hlavně ve skutečnosti. Sama vás povede prostorem a hrát si s průhledy, které vás budou lákat prostory dál procházet. Nenápadně skryje místa, která jsou soukromého či technického charakteru a naopak dá vyniknout těm atraktivním. 

Moc ráda vám s tímto důležitým krokem pomůžu. Pro své (budoucí) klienty jsem si nově připravila krátkou brožurku se základními informacemi o spolupráci, zanechte mi na sebe níže email, na který vám přijde ve formátu PDF.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

informace o spolupraci s architektem, informace o spolupráci s interiérovým designerem, Architektiv

Další články

Let's be architects YouTube

QR vCard Ivana Volková

Ing. arch. Ivana Volková

PDF "Informace o spolupráci"

Nechte si na email zaslat informační příručku s možnostmi spolupráce, ukázkou projektu, častými otázkami našich klientů a základním cenovým rámcem. Pro více informací mě neváhejte kontaktovat přes kontaktní formulář.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze

Nechte si zasílat čtvrtletní novinky z ateliéru ARCHITEKTIV a YouTube Let’s be architects.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.