jak interier pusobi na naši psychiku

Jak interiér působí na naši psychiku

Velký vliv na naši psychiku nemají jen okolnosti kolem nás, ale i prostředí, ve kterém se nacházíme.

Jak interiér působí na naši psychiku? V dnešní době je všechno kolem nás hodně hektické, uspěchané a životy ostatních nám často ze sociálních sítí připadají dokonalé. To v nás může budovat stres a touhu mít taky vše “ťip ťop”. Únikem od všeho je tak často dovolená. Tu si ale nemůžou všichni dovolit, popřípadě si ji můžou dovolit většinou tak 1-2x za rok. Celý rok tak pouze přežívají a nedokážou úplně vypnout, nabrat novou inspiraci, mít čas si srovnat myšlenky nebo jen tak rozjímat a užívat si přítomnost. 

Psychickou pohodu nejvíce ovlivňuje prostředí, ve kterém trávíme nejvíce času. Pracovní prostředí bohužel až tolik neovlivníme, ale domov, kde se každé ráno probouzíme a kam se unavení vracíme, ano. Je smutné, že si hodně lidí šetří peníze kvůli pár dnům na dovolené, ale do zkrášlení svého domova už tolik neinvestuje. Jen si vzpomeňte na to, jaký pocit máte, když se vzbudíte v krásném hotelu na dovolené. A teď se vraťte zpět do Vaší klasické ložnice. Máte stejný pocit? Vsadím se, že ne. Většina z nás má doma bílé hladké holé zdi, špatně vyřešené rozvržení nábytku, spoustu nepotřebných dekorací, kombinaci několika barev a materiálů, které nastřádal postupně sám život. Celé to potom nepůsobí harmonicky a už vůbec to nemá uklidňující účinek.

Neměl by být právě domov tím místem, které milujeme nejen proto, že v něm máme naše blízké a osobní věci, ale i protože se v něm cítíme po designové stránce příjemně? Tím místem, které nás každý den dobije energií, pomůže nám uniknout od hektického života kolem nás a poskytne nám bezpečné útočiště pro odpočinek?

Pokud nechcete, nebo si nemůžete dovolit, architekta nebo interiérového designera, v dnešním článku najdete pár tipů, jak z Vašeho domova udělat příjemnější místo k odpočinku. Věřím, že i malá změna dokáže mít velký vliv na naši psychiku. Do článku jsem vybrala i pár inspirací z českých domovů, které nehýří luxusem ani nadstandardně velkými místnostmi, ale i tak působí velmi příjemně, vkusně a nechaoticky.

1. Neutrální barvy a přírodní materiály jako základ

Možná jste to už někde četli a slyšeli, ale opakování je matkou moudrosti. Neutrální základ je vždycky dobrou volbou a nic tím nemůžete zkazit. Naopak interiér méně podléhá módním trendům a více si ho můžete obměňovat na základě aktuálních potřeb nebo třeba ročního období. Je dobré si na začátku stanovit pár materiálu a barev, kterých se budete držet. Určitě nedoporučuji kombinovat více než 2 druhy/barvy dřeva (pokud to není základním kamenem vašeho konceptu). Často pak vzniká takový miš-maš, který působí chaoticky a nepomůže mu ani do puntíku uklizený interiér.

Tento základ pak můžete doplnit 1-2 výraznějšími barvami. Pokud přece jen máte rádi hodně veselých barev, je lepší s tím pracovat od začátku a používat tyto barvy na věci, které se dají snadno obměnit. Například povlečení, dekorace, obrazy, deky. Tyto věci nevyžadují větší námahu a pokud to nebude vašemu oku lahodit, celkem jenoduše se to ještě dá změnit.

Pokud si nevíte rady ani s tím, jak celý prostor pojmout, většina architektů a interiérových designérů nabízí konzultace, které vám pomůžou utéct z toho začarovaného bludného kruhu plného nekonečnem inspirativních obrázků a doporučeních od ostatních, kteří se v tomto oboru tolik neorientují.

Možná jste teď v situaci, kdy v nějakém barevnějším interiéru bydlíte, ale necítíte se tam dobře. Jenže vůbec nevíte kde začít a na větší rekonstrukci nemáte momentálně peníze/čas/energii. Před samotnou změnou si najděte pár inspirací, jaký styl se vám líbí a přesně si napište, co můžete postupně aplikovat i u vás doma. Začala bych určitě výmalbou a sjednocením textilií – závěsy, povlečení, kusové koberce. Stávající nábytek můžete doma natřít případně polepit tapetou. Pomoci může také radikálnější úklid, při kterém se zbavíte různých menších dekorací (lapačů prachu), uspořádáte knihy a vyhodíte zničené či nepotřebné věci.

2. Abstraktní obrazy pro oživení holé zdi

Někdy je v našem interiéru velká volná plocha, kterou můžeme jednoduše oživit abstraktním obrazem klidně v neutrálních barvách, tak aby na sebe nepoutal všechnu pozornost, ale jen dotvořil celkovou atmosféru a zútulnil prostor. Obrazy mají skvělou výhodu, že je můžeme velmi snadno vyměnit, aniž by nás to stálo mnoho úsilí. Přitom jsou velmi osobitým prvkem v interiéru. Je to také skvělé řešení pro bydlení v pronájmu, kde do náročných úprav nechceme nebo ani nemůžeme investovat. Mezi mé oblíbené obrazy patří abstraktní díla od Luciano art, jejíž obraz je i na vizualizaci níže.

obývací pokoj ve skandinávském stylu, jak interiér působí na naši psychiku

3. Rostliny

Dalším skvělým prvkem, který se hodí do úplně každé domácnosti jsou rostliny. Ať už jde jen o malý kaktus, nebo větší rostlinu, která se stane skoro až dominantou pokoje. Rostliny mají pozitivní vliv na naši psychiku a jsou skvělým nestárnoucím doplňkem. Jen je třeba věnovat trochu pozornosti výběru té správné. Je třeba myslet na to, kolik světla v místnosti máme, jestli se o ni zvládneme pravidelně starat nebo bude lepší sehnat nějakou nenáročnou, kterou nemusíme každý den zalévat.

4. Dostatek světla a jeho různorodost

Vliv na naši psychickou pohodu a zdraví má bezpochyby i kvalita osvětlení. Nejlepší je vždy umožnit přirozené osvětlení, které nám navíc šetří peněženku. Pokud to jde, doporučuji zkusit dovést světlo co nejhlouběji. Ať už světlíky nebo skleněnými stěnami/dveřmi. Skvělým pomocníkem umělého osvětlení je určitě stmívač, kterým si můžeme světlo regulovat. Ještě lepší je potom kombinace s led pásky, lampami nebo svíčkami. Podle typu místnosti a činnosti si dejte záležet na barvě světla. Studené odstíny jsou vhodné spíš pro práci, teplé potom naopak pro odpočinek. Doplňkové osvětlení navodí příjemnou atmosféru dle vaší potřeby a večer připraví vaše tělo ke spánku mnohem víc než silné stropní svítidlo.

doplňkové osvětlení v interiéru

5. Ovlivňujte své smysly vůněmi

Příjemné jemné vůně pozitivně stimulují naše smysly a byla by škoda toho nevyužít i v interiérech. Nejen pro vás, ale i pro vaše hosty bude potom příchod do interiéru mnohem záživnější a zapamatovatelnější. Je jen na vás, jakou formu si zvolíte, zda svíčky, čerstvé květiny nebo nějaký aroma difuzér.

Jak můžeme vidět u všech příkladů, nezáleží tolik na velikosti prostoru nebo luxusu, ale na schopnosti udržovat místo čisté, nepřeplácané a především nebát se neutrálních barev. Nejsou nuda. Právě naopak. Připraví Vám skvělý základ, který můžete podle chuti přizpůsobovat aktuálním potřebám a klidně ho obohatit o vaše oblíbené barvy.

Další články

Pinterest ARCHITEKTIV

Let's be architects YouTube

QR vCard Ivana Volková

Ing. arch. Ivana Volková

Buďte v obraze

Nechte si zasílat čtvrtletní novinky z ateliéru ARCHITEKTIV a YouTube Let’s be architects.