návrh interiéru světlého moderního bytu, Ing. arch. Ivana Volková, Architektiv, obývací pokoj, prvni schuzka s architektem

Jaká bude první schůzka s architektem

Návrh interiéru

Co očekávat?
Jak se připravit?
Proč zmínit rozpočet?

Chystáte se oslovit architekta nebo interiérového designera pro pomoc s vašim interiérem, ale nevíte co vlastně očekávat? Jak se na první schůzku s architektem připravit? Jak dlouho bude trvat? Co když si lidsky nepadneme do oka?

Ještě než se začneme zabývat otázkami ohledně samotné schůzky, začala bych otázkou “V jakou dobu architekta oslovit?“. Návrh interiéru je poměrně dlouhý proces jehož velkou součástí je fáze samotného návrhu. Nejlepší tedy je přijít za architektem co nejdřív. 

Velkou roli hraje to, jak velkou část interiéru chcete předělávat. Pokud plánujete jen například novou ložnici, ideální doba je tak zhruba 2-3 měsíce předem. Pokud plánujete rekonstrukci celého bytu nebo i domu, přijďte klidně rok dopředu. K těmto dobám nezapomeňte přičíst i možnou vytíženost daného architekta, ta může být někdy klidně až půl roku.

Proč tak dlouho dopředu? Práce architekta je kreativní proces přímo vašim představám na míru. Průměrně zhruba měsíc trvá, než architekt dotáhne návrh do podoby, kterou vám může odprezentovat a na základě které se můžou začít poptávat konkrétní dodavatelé a připravovat pro ně podklady. Ovšem pouze pokud se návrh neupravuje a nemění. Čím větší projekt je a čím více změn se dělá, tím déle trvá vše dotáhnout tak, aby vám to vyhovovalo. O první fázi projektu si ale povíme detailněji příště. Nyní se vraťme k samotné schůzce.

První schůzka s interiérovým designerem, příklad prezentace moodboardu

První schůzka s architektem / interiérovým designerem

První schůzka s architektem probíhá buď u něj ve studiu či třeba v kavárně (záleží zda oslovujete studio či architekta na volné noze) nebo přímo v místě plánované realizace/rekonstrukce. Záleží na možnostech a také na postupu spolupráce samotného architekta. Pokud je ale první schůzka přímo v místě realizace, často je spojená už rovnou se zaměřením a vlastně i první konzultací. Ta bývá často zpoplatněna, protože i samotná konzultace může být přínosná. Samotná schůzka trvá přibližně hodinu, pokud není spojená i se zaměřením, které bude trvat v závislosti na velikosti interiéru.

Pokud už máte o interiéru a jednotlivých kouscích jasně danou představu a nejste otevřeni jiným možnostem, pravděpodobně bude lepší oslovit rovnou realizační firmu nebo konkrétní profese (truhláře, kuchyňské studio). Právě otevřenost novým variantám a ochota zamyslet se nad pohledem odborníka je pro spolupráci s architektem klíčová. Práce architekta je založena na kreativním procesu a tak by tato fáze byla stresující a zbytečná pro obě strany. Skvělým kompromisem můžou být konzultace, při kterých můžete svůj nápad s odborníkem probrat a ten vám s doladěním detailů pomůže.

Co si připravit na první schůzku s architektem nebo interiérovým designerem?

Mezi první otázky bude určitě patřit, co od interiéru očekáváte a jak ho chcete využívat. Bude to interiér na pronájem nebo pro vás? Jste velká rodina a potřebujete spoustu úložného prostoru nebo preferujete míň věcí a chcete interiér spíše vzdušnější? Jaké barvy a materiály jsou vám blízké? Máte nějaké mazlíčky? Dokázala bych vyjmenovat spoustu otázek, ale asi je vám jasné, kam tím mířím. Architekt potřebuje pochopit, jak vlastně chcete prostor užívat, jak se v něm chcete cítit a čím víc se mu otevřete, tím víc se může přiblížit vašim představám.

Skvělé je přinést pár obrázků (3-10) interiérů, které se vám líbí. Ať už je najdete na internetu nebo přinesete fotky z nějakého vámi navštíveného prostoru, kde vám bylo dobře. Poslouží to jako takový odrazový můstek, aby architekt věděl, v jakém zhruba stylu se bude navrhovat. Klidně k obrázkům přidejte komentář, že se vám třeba líbí jen barevná kombinace, ale rozvržení nábytku už vám tolik nevyhovovalo. I vám to pomůže se nad vašimi představami trochu zamyslet a ujasnit si, co se vám vlastně líbí a co ne.

Je úplně v pořádku když na začátku nevíte, jestli chcete podlahu světlou nebo tmavou, knihovnu v pravém rohu nebo v levém. Pokud o něčem představu máte nebo něco striktně odmítáte, určitě o tom s architektem mluvte a buďte otevřeni novým informacím a možnostem. Spousta názorů a přesvědčení jsou totiž jen pozůstatkem něčeho zažitého nebo naopak předsudky z neznalosti aktuálních materiálů a řešení. Architekt je tu od toho, aby vám pomohl vytvořit domov na míru a tak se nechejte klidně překvapit s čím přijde.

návrh interiéru, co očekávat od první schůzky s architektem

Rozpočet

Otázky na plánovaný rozpočet klienti nemají moc rádi. Pochopitelně by chtěli utratit do nejméně. Je ale rozdíl, jestli se pohybujeme s tisícových částkách na metr čtvereční nebo ve statisícových. Pokud chcete návrh, který vám bude opravdu na míru, musíte o tomto mluvit otevřeně. Architekt vás nebude odsuzovat, když budete mít rozpočet menší a ani se vám nebude vysmívat, když přiznáte, že vlastně vůbec netušíte, kolik to může stát. Váš rozpočet totiž neovlivní jen samotnou realizaci, ale i podobu návrhu a rozsahu služeb architekta. 

Návrh, podklady pro realizaci a autorský dozor vás budou stát zhruba 7-15% z ceny realizace. Čím podrobnější a tím pádem náročnější návrh je, tím větší důraz se musí klást na podklady pro realizaci, aby výsledek dopadl dle plánu.

Pokud tedy plánujete novou ložnici, na kterou máte 80 000 Kč, nedávalo by moc smysl dělat návrh a dokumentaci v hodnotě 30 000 Kč. Od návrhu a dokumentace za cca 8 000 Kč – 10 000 Kč ale nemůžete očekávat stejnou grafickou úroveň, podrobnost, počet schůzek v showroomech a konzultací jako u ložnice za 500 000 Kč. Spousta klientů nyní vyžaduje vizualizace. Ty můžou být ale v různé kvalitě a podrobnosti. Jejich příprava je přímo závislá na podrobnosti návrhu a u nízkorozpočtových realizací jsou realistické vizualizace drahou položkou v návrhu. Je tedy důležité s architektem o rozpočtu mluvit, aby vám připravil nabídku přímo na míru.

První schůzka s architektem je tedy opravdu klíčová pro budoucí spolupráci na vašem vysněném interiéru. Už na ní většinou poznáte, zda si s architektem lidsky sednete a budete k němu mít důvěru. Pokud tomu tak není a nemáte ze schůzky úplně dobrý pocit, možná by stálo za to, hledat toho pravého architekta pro vás ještě jinde. Celý proces návrhu a realizace je otázka několika měsíců, které za to hledání stojí. Trochu napovědět vám může architektovo vystupování na sociálních sítích, kde spousta z nás odhaluje zákulisí naší tvorby a práce.

Přeji každému z vás, aby byl s výběrem architekta spokojen, aby vyslechl vaše přání a pomohl vám je dotáhnout do reality. Bude mi potěšením, pokud pro Vás tím pravým architektem budu právě já. Pro své (budoucí) klienty jsem si nově připravila krátkou brožurku se základními informacemi o spolupráci, pokud ji budete chtít nezávazně poslat, zanechte mi na sebe níže kontakt a v následujících dnech ji můžete očekávat ve vašem e-mailu.

informace o spolupraci s architektem, informace o spolupráci s interiérovým designerem, Architektiv

Další články

Let's be architects YouTube

QR vCard Ivana Volková

Ing. arch. Ivana Volková

Buďte v obraze

Nechte si zasílat čtvrtletní novinky z ateliéru ARCHITEKTIV a YouTube Let’s be architects.