Realistická vizualizace vs. jednoduchá, vizualizace zdarma, návrh interiéru zdarma, Realistické vizualizace

Realistické vizualizace vs. jednoduché

Která cesta je ta pravá pro váš projekt?
Kdy dostanete vizualizace interiéru zdarma?
Kolik stojí vizualizace?

Vyplatí se investovat do realistických vizualizací?

Tuto otázku si můžete klást, když oslovujete či začínáte spolupráci s architektem/interiérovým designérem a v cenové nabídce je nemalá částka právě za realistické vizualizace. Ta se může zdát vysoká, zvlášť na začátku spolupráce a tak můžete začít pochybovat, zda je opravdu potřebujete. 

U nízkorozpočtových realizací a u spoluprací, kde vizualizace nebude plnit marketingový účel, mi dává smysl peníze investovat raději do samotného provedení nápadu a v některých případech může stačit i koláž ze vzorků materiálů doplněná obrázky.
Atypickým návrhům s větším rozpočtem a třeba i delším termínem realizace, realistická vizualizace nabízí neocenitelnou hodnotu, díky které se dají podchytit určité nejasnosti, které by mohly vzniknout až při realizaci. Rozhoduje se v tu chvíli o materiálech a produktech za statisíce či miliony, u kterých jednoduché ztvárnění nemusí předat tu správnou atmosféru a vlastnosti použitých materiálů.

Podívejte se na níže přiložené vizualizace – antik zrcadlo v barové části a zlatá digestoř jsou zde klíčovými prvky, které jednoduchá vizualizace jen stěží zachytí. Zobrazení v programu může některé prvky zvýraznit až moc (třeba spáry a hrany) a některé zase úplně potlačit. Tyto nedostatky se dají pochopitelně upravit v postprodukci, ale už to jsou nějaké kroky navíc, zvlášť, když se má jednat o zpracování více variant. Popřel by se tím celý význam jednoduchých vizualizací, které se dělají hlavně proto, že jsou rychlejší a levnější.

Svým klientům na začátku spolupráce vždy doporučím, zda pro jejich zadání bude vhodné pracovat s jednoduchými či realistickými vizualizacemi. Konečné rozhodnutí je však vždy na nich.

Jednoduchá Realistická

Úskalí realistických vizualizací, aneb na co být připraven

  • Můžete získat dojem, že konečný výsledek bude naprosto identický s vizualizací. Toto očekávání může být problematické a zbytečně svazující, protože vizualizace slouží především k prezentaci nápadu a atmosféry, a ne vždy dokáže zohlednit každý detail nebo drobnost.
  • Můžete se tak zbytečně zaměřit na konkrétní prvky, které jsou spíše součástí finálního dovedení, a ztratíte tak perspektivu k posouzení celkového konceptu. Důraz na tyto detaily může vést k nedorozuměním a ztrátě flexibility při dalším vývoji projektu. 
  • Některé materiály mají specifické vlastnosti, které je náročné přesně nasimulovat. Třeba kresba kamene, dřeva či dnes oblíbené dekorativní stěrky. Ty pod každým světlem i úhlem vypadají trochu jinak, ale to je na nich právě to krásné. Jakékoliv zrcadla, které v realitě dělají skvělý efekt, tak v jednoduchém zobrazení tolik nevyniknou.

Je důležité tedy chápat, že realistické vizualizace jsou nástrojem pro přesnější představu o konečném výsledku, nikoli statickým obrazem, který nelze dále upravovat nebo zdokonalovat během procesu tvorby interiéru. 

Jednoduchá Realistická

Podrobnost a cena realistické vizualizace

Jako u každé služby či produktu je škála podrobnosti a kvality vizualizace vzhledem k ceně. Nechci tedy tvrdit, že vizualizaci není možné udělat téměř identickou s budoucím realizovaným výsledkem. Jasně že jde, ale tam se pohybujeme v rozmezí 5 – 20 tisíc korun za 1 vizualizaci a několik týdnů práce. Jak asi tušíte, to není úplně lákavá cena pro někoho, kdo chce jen vidět, jak bude vypadat jeho budoucí kuchyň, zvlášť pokud se předpokládají drobné úpravy návrhu. Tyto extrémně přesné vizualizace jsou vhodné spíše pro marketingové účely v developmentu nebo pro architektonické soutěže. 

Pro potřeby koncových klientů/budoucích uživatelů tak stačí méně přesná, ale stále kvalitní, realistická vizualizace, která sice také zabere nějaký čas, ale je za cenu spíše jednotek tisíc. Cena za vizualizaci se potom snižuje v závislosti na tom, kolik obrázků se z jednoho prostoru/pokoje vytváří. To jsou třeba vizualizace, které najdete i v tomto článku.

Krásnému obrázku předchází příprava, jejichž kvalita a podrobnost je přímo úměrná budoucímu výsledku. Pokud Vás zajímá, jak taková vizualizace vlastně vzniká, bude se Vám líbit můj příští článek. Aby Vám neunikl, tak se nezapomeňte přihlásit k odběru newsletteru a já vás o jeho vydání budu informovat.

Proč někde nabízí vizualizace interiéru zdarma?

Lákají vás někde na vizualizaci či dokonce celý návrh zdarma? Na první pohled velmi lákavé. Nedivím se, že vám potom mohou vizualizace v cenové nabídce architekta či designéra připadat předražené. Ale už jste někdy viděli někoho pracovat zadarmo? 

Tyto marketingové triky používají nejen větší společnosti, často třeba koupelnová a kuchyňská studia, ale někdy i truhláři. U věcí “zdarma” většinou dost pokulhává kvalita a komplexnost vizualizací. V kuchyňském studiu vám budou chtít prodat kuchyň, takže už neuvidíte, jak bude vypadat v kontextu obývacího pokoje a rozhodně vám do vizualizací nezakomponují stávající produkty, či produkty jiných dodavatelů. Tím nejdůležitějším, co je dobré si uvědomit, je však to, že to “zdarma” je zakomponované v navazující objednávce či realizaci od dané firmy. To vás ve výsledku vyjde často i mnohonásobně dráž, protože si tím musí pokrýt i ty návrhy, které dali zdarma potencionálním klientům, kteří s nimi obchod nakonec neuzavřeli.

Ve spolupráci s architektem nebo designérem tak nejste vůbec vázaní na jednoho dodavatele, kvalita i přesnost vizualizací je většinou mnohem větší a hlavně je pro vás celá spolupráce mnohem transparentnější. Jasně, jsou architekti nebo designeři, kteří tyto praktiky také využívají. Uměle sníží cenu za návrh a naopak potom navýší cenu za realizaci. Je to pochopitelné a nechci to odsuzovat. Snažím se jen upozornit na to, že zdarma člověk nikde nic opravdu nedostane a tak je jen na vás, jak transparentní spolupráce je pro vás přijatelnější. 

Jednoduchá Realistická

Já osobně proces tvoření vizualizace a vizualizace samotné miluju, ačkoliv se někdy u jejich tvorby rozčílím a myslím si, že se proti mě počítač i renderovací program spolčili. Dle mého názoru jsou skvělým prostředkem k ověření návrhu a hlavně určitou motivací v procesu realizace, na kterou se vyplatí nebýt sami, protože dokáže být zdlouhavá a náročná. 

Napište mi a mějte svůj budoucí dům nebo interiér také vyladěný a ztvárněný pomocí vizualizace, ať jeho realizace dopadne dle vašich představ.

Jednoduchá Realistická

Pro své (budoucí) klienty jsem si připravila krátkou brožurku se základními informacemi o spolupráci. Pokud ji budete chtít nezávazně poslat, zanechte mi na sebe níže kontakt a v následujících dnech ji můžete očekávat ve vašem e-mailu.

informace o spolupraci s architektem, informace o spolupráci s interiérovým designerem, Architektiv

Další články

Let's be architects YouTube

QR vCard Ivana Volková

Ing. arch. Ivana Volková

Buďte v obraze

Nechte si zasílat čtvrtletní novinky z ateliéru ARCHITEKTIV a YouTube Let’s be architects.